Word’de Yeni Sayfa Eklemek

Yeni bir Word belgesi oluşturdunuz ve yazmaya başladınız. Bir iki pragraf kadar yazdıktan sonra sayfa dolmadan yeni bir sayfa geçmek istediniz ( Örneğin, hazırladığınız ev ödevi veya tezinize kısa bir önsöz yazıp yeni sayfayadan devam etmek istediniz).

Yeni sayfaya geçmek için ne yapacağız? Yanıtı çok basit değil mi? Yeni sayfaya geçene kadar defalaca ENTER tuşuna basarım mı diyorsunuz? Acaba doğru yöntem bu mu?

Word’de yazı yazmak eğlencelidir. Yazınızı yazarken satır sonuna geldiğinizde herhangi bir eylem yapmanıza gerek yok. Siz yazmaya devam edin Word  otomatik olarak yeni satırdan devam edecektir. Aynı durum sayfayı yazarak doldurduğunuzda da geçerlidir. Yani yeni bir sayfaya geçmek için bir şey yapmanıza gerek yok. Yazdığınız sayfa dolduğunda siz yazmaya devam edin Word yeni boş bir sayfa ilave edecek ve oradan yazmaya devam edeceksiniz.

Ancak sayfayı doldurmadan yeni bir sayfaya başlamak istersek ne yapmalıyız?

Genelde sıradan Word kullanıcısı sayfada kaldığı yerden ENTER tuşuna basarak bir alt satıra geçer. Bu işlemi defalarca yaparak sayfa sonuna kadar gelir. Burada tekrardan ENTER tuşuna bastığında Word yeni bir boş sayfa ekler ve bu şekilde defalarca ENTER tuşuna basma yöntemiyle yeni boş bir sayfaya geçmiş olur. Ancak bu işlem hem uzun hem de yanlış bir işlemdir.

Word’ de yeni bir sayfa eklemenin doğru yöntemi SAYFA SONU KESMESİ eklemektir. Sayfa sonu kesmesi imlecin bulunduğu yerden mevcut sayfanın tamamlandığını ve yeni bir sayfa geçilmesi gerektiğini belirtir. Bu işlemi menüden yapabileceğiniz gibi en pratiği kısayol tuşu ile yapmaktır.

Sayfa sonu kesmesinin kısayol tuşu CTRL + ENTER ‘dir.

Öyleyse yeni sayfaya geçmek için defalarca ENTER değil, bir defa CTRL+ENTER ‘e basıyoruz ve Word bizi yeni bir sayfaya götürüyor.

Bu pratik Sayfa Sonu Kesmesinin yanı sıra Word’ de aynı pratiklikte farklı Kesmelerde mevcuttur. Kesme konusu Word’ ün pek bilinmeyen ama en önemli konularından biridir. Diğer önemli kesmeler;

Satır sonu kesmesi: SHİFT + ENTER
Sütun sonu kesmesi: CTRL + SHİFT +  ENTER

bunların ne işe yaradığını keşfetmek size kalıyor…

Kayseri Düzey Bilgisayar Eğitim Merkezi’nde  Bilgisayar İşletmenliği Kursuna katılarak bilgisayarınızla ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

SERTİFİKALI BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ KURSLARIMIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Kurslar Hakkında Detaylı Bilgi İçin Bize Ulaşın.