Donanımı Güvenle Kaldır Nedir?

Donanımlarda “Güvenli Kaldır” Nedir?

Bilgisayarınıza harici olarak usb bağlantısı ile bağladığınız flash bellek, harci harddisk, hafıza kartı gibi depolama ürünleri veya çevre donanımlarını bağladığınızda ve bu donanımları bilgisayardan tekrar çıkartma gereği duyduğunuzda “donanımı güvenli kaldır ve medyayı çıkar” tercihini kullanarak bilgisayardan çıkartmanız  gerekmektedir.Peki bu işlem ne kadar önemli? Kullanmasak ne olur?

Donanımı Güvenle Kaldır Nedir?

Bilgisayara usb bağlantısı ile bağlanan bir depolama telefon veya media aygıtı veya bir başka çevre birimi usb den aldığı bir güç , enerji ile çalışmaya başlar. usb üzerinden veri transferi alma verme veya yazma okuma işlemlerini gerçekleştirir.  Bu aygıtların işleri bittikten sonra bilgisayardan doğrudan çıkarılması uzun vadede aygıtınızda sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden Güvenle Kaldır işlemi ile bilgisayar ile media aygıtı arasında güç kesilir ve bağlantı kesilmesi ile güvenli bir şekilde bilgisayarınızdan sökebiliriz.

 Güvenle Kaldır Yapılmazsa Zararı Ne Olur?

Bilgisayar ile media aygıtı arasında enerji akımını kesmezsek ve direk olarak bilgisayardan çıkardığımızda usb flash bellek , harici disk veya hafıza kartları fiziksel zararlar görebilir, diskler raw formatına dönüşerek bilgi kaybına yol açabilir böylece önemli bilgilerinizi kayıp edebilirsiniz. Bu nedenle çevre birimlerini bilgisayara bağladıktan sonra aygıtların korunması için mutlaka güvenli kaldır yaparak bilgisayarınızdan öyle çıkartın.

Kayseri Düzey Bilgisayar Eğitim Merkezi’nde  Bilgisayar İşletmenliği Kursuna katılarak bilgisayarınızla ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

SERTİFİKALI BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ KURSLARIMIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Kurslar Hakkında Detaylı Bilgi İçin Bize Ulaşın.