Temp Klasörünü Nedir? Nasıl silinir?

Temp Klasörünü Nedir? Neden temizlemeliyiz? Nasıl silinir?

Temp klasörü geçici dosyaların kaydedildiği ve gereksiz dosyaların depolandığı klasördür.  

Bilgisayarınızda dosyalar arasında dolaşırken “Windows temp klasörü ne işe yarar?” sorusunu sorabilir ve acaba “temp klasörünü silmek bilgisayara zarar verir mi?” diye düşünebilirsiniz. Bilindiği gibi bilgisayarlarımız ilk aldığımız hız performansında kalmaz zamanla çeşitli nedenlere bağlı olarak yavaşlayabilir. Bu yavaşlama nedenlerinden biri de içerisinde çöp dosyaların fazlaca birikmesidir. Bahsettiğimiz bu gereksiz dosyalar yine bilgisayarınızın temp klasöründe depolanmaktadır. 

Sistem, yüklü bir dosya transferi sırasında herhangi bir sorun oluşmaması için taşınan veya silinen dosyaların bir yedeğini Windows dizini altındaki “Temp” klasörüne kopyalar. Daha sonra bu klasöre kopyalanan geçici dosyalar yine sistem tarafından temizlenir; ancak bu temizlik çoğu zaman yeterli olmaz. Eğer taşıma veya kopyalama işlemi sırasında bilgisayarınız herhangi bir sebepten dolayı kapanırsa, kopyalanan dosyaların bir kısmı “Temp” klasörü içinde kalacaklardır.

Bu klasörün içindeki gereksiz dosyaları kendiniz de kontrol edebilir ve silebilirsiniz. Önemli dosyaları silmekten korkmayın; çünkü “Temp” klasörü içinde önemli bir dosya bulundurulmaz. Eğer önemli bir dosyayı silmeye kalkarsanız, Windows sizi uyaracaktır.

Temp dosyası temizleme işlemi de hiçbir şekilde bilgisayarınıza zarar vermez. Aşağıdaki basit adımları uygulayarak temp dosyası temizleme işlemini yerine getirebilirsiniz.

Windows Temp Klasörü Nasıl Silinir?

  • Temp klasörünü açmak için öncelikle arama kısmına “Çalıştır” yazarak ilgili uygulamayı çalıştırınız. Kısayol olarak “WİN+R” tuşlarına basabilirsiniz.
  • Çalıştır uygulamasında gelen kutucuğa “%temp%” yazın ve enter tuşuna basınız.
  • Karşınıza gelen Temp klasöründe klasörün içerisindeki tüm dosyaları “CTRL+A” komutu ile seçiniz ve “Delete” tuşuna basarak, çıkan uyarıya “Evet” diyerek onaylayınız.
  • Son olarak silme işleminin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Temp dosyası temizleme işlemiyle birlikte güven içerisinde daha seri bir şekilde Windows işletim sistemli bilgisayarınızı kullanabilirsiniz.

Kayseri Düzey Bilgisayar Eğitim Merkezi’nde  Bilgisayar İşletmenliği Kursuna katılarak bilgisayarınızla ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

SERTİFİKALI BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ KURSLARIMIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Kurslar Hakkında Detaylı Bilgi İçin Bize Ulaşın.