On Parmak Eğitiminde Temel Kurallar

On parmak klavye eğitimi daha çok pratiğe dayalı bir eğitimdir. Ancak yapılacak pratiklerin belirli bir sistem çerçevesinde yapılması hızlı yazma hedefine daha kısa sürede ulaşılmasını sağlayacaktır. Bu kapsamda on parmak klavye eğitiminin başlangıç 3 temel teorik kuralını bilmek gerekmektedir.

On Parmak Klavye Eğitiminin 3 temel teorik kuralı:

1- Parmakların doğru yerleşimi kuralı:
Q Klavye tipinde F ve J harfinde, F klavye tipinde ise A ve K harfleri üzerinde parmak ucuyla hissedilecek şekilde çıkıntılar vardır. İşaret parmaklarımız bu tuşların üzerinde gelecek şekilde diğer parmaklarımızı sırayla orta sıradaki harflerin üzerine yerleştirelim. Yazarken parmaklarımızın bu yerleşim düzenini bozmayalım.

kayseri on parmak kursu

2- Her parmak kendi bölgesindeki harfe basar.
Parmaklarımızın yapısı gereği işaret parmaklarımız en aktif parmaklarımızdır ve istem dışı olarak her tuşa bu iki parmağımızla basma eğilimindeyizdir. Bu eğilim on parmak yazma konusunda en büyük engeli oluşturmaktadır. On parmak yazmak istiyorsak öncelikle işaret parmaklarımızı zaptetmeliyiz. Her tarafa zıplamasını önlemeliyiz ve sadece kendi bölgesindeki harflere basmasını sağlamalıyız. Örneğin F klavye dizliminde U harfine( Q klavyede A harfi) basacaksak bunu sol serçe parmağımızla yapmalıyız. Bu şekilde yazmaya çalışmak başta sizleri zorlayacaktır. Ancak sabır gösterirseniz zamanla diğer parmaklarınız da açılmaya başlayacak ve hızınız katlanarak artacaktır.

3- Yazarken klavyeye bakılmaz.
Bu kural da başlangıçta sizleri zorlayacaktır. Ancak on parmak yazmaktan bahsediyorsak bunun olmazsa olmazı klavyeye bakmadan yazmaktır. Yazarken parmaklarımıza değil ekrana, yazdığımız metne bakarız. İşte bu sebepledir ki 1. kuralda bahsettiğimiz üzere işaret parmağımızın gelmesi gereken harflerde çıkıntı vardır. İşaret parmaklarımızla bu çıkıntıları hissederek parmaklarımızın doğru yerde olduğunu anlarız.

Kayseri Düzey Bilgisayar Eğitim Merkezi’nde On Parmak Kursuna katılarak kısa zamanda on parmak yazmanızı sağlayacak yöntemleri öğrenebilirsiniz.

ON PARMAK KURS HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Kurslar Hakkında Detaylı Bilgi İçin Bize Ulaşın.