Disk Sürücüleri En İyi Duruma Getirme Aracı

   Sürücüleri en iyi duruma getirme aracı, disk sürücü birimlerini birleştirerek disklerimizin daha performanslı çalışmasını sağlamaktadır.

       İşletim sistemimizi kurduktan sonra birçok yazılımı üzerine kurar ve kaldırırız. Bu işlemlerde de en ön planda sabit  diskimiz  kullanılır.

       Sabit disklerde veriler bölümler halinde tutulur. Bu bölümlere erişmek sabit diskimizin hızına bağlıdır. Ne kadar hızlı sabit diskler kullanırsak o kadar bölümlerde yer alan bilgilere de o kadar hızlı erişiriz.

       İşletim sistemimizde program kurup kaldırdıkça bir süre sonra bu bölümler arasında boşluklar oluşur. Sabit diskimiz veriye ulaşmak için zaman kaybeder. Bu da işlemlerin daha yavaş olmasına sebep olur.

       Belirli aralıklarla parçalanmış veri bölümlerini birleştirerek araladaki boş bölümlerden kurtulabiliriz. Böylelikle sabit disklerimizin veriye ulaşması da kolaylaşır.

       Sürücüleri en iyi duruma getirme aracı, sürücü özelliklerindeki “Araçlar” sekmesinde bulunmaktadır. Bu sekmede yer alan “En iyi duruma getir” seçeneği ile araca ulaşabiliriz.

İlk bölümde sürücülerimiz listelenmektedir. Sürücülerimizi seçip, “Çözümleme” seçeneği ile durumunu kontrol edebiliriz. “ En iyi duruma getir” seçeneği ile ise bölümleri birleştirme işlemini başlatabiliriz. Diskimizin yapısına, durumuna, hızına ve büyüklüğüne göre bu işlem zaman alabilir.

Bu işlem varsayılan olarak arka planda sürekli çalışmaktadır. Windows 8 işletim sistemi sürücülerimizden tam verim almamız için sürekli “en iyi duruma getirme” işlemini yapar. Biz istersek, hangi sürücüler için, ne kadar sıklıkla bu işlemin yapılacağını “Ayarları değiştir” seçeneğinden yapılandırabiliriz.

Kayseri Düzey Bilgisayar Eğitim Merkezi\’nde  Bilgisayar İşletmenliği Kursuna katılarak bilgisayarınızla ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

SERTİFİKALI BİLGİSAYAR İŞLETMENLİĞİ KURSLARIMIZ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

anahtar kelimeler:bilgisayar işletmenliği kursu kayseri bilgisayar 

Kurslar Hakkında Detaylı Bilgi İçin Bize Ulaşın.